Žiri Festivala 2024

Stručni žiri desetog Međunarodnog festivala lutkarstva čine:

Zoran Đerić, dramaturg i istoričar pozorišta, direktor Srpskog narodnog pozorišta iz Novog Sada, Srbija – predsjednik žirija

Rođen je 1960. godine. Diplomirao, magistrirao i doktorirao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Piše poeziju, prozu, drame i eseje, naučne studije iz oblasti književnosti, pozorišta i filma. Prevodi sa više slovenskih jezika.

Član saveta Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici. Član saveta Festivala festivala u Trebinju (Republika Srpska). Član redakcije časopisa za lutkarsku umetnost Niti, u izdanju Pozorišnog muzeja Vojvodine i časopisa za pozorišnu i vizuelnu umetnost Agon (Banja Luka). Član uredništva lista Pozorište (Srpsko narodno pozorište). U redakciji Enciklopedije Republike Srpske.

Bio je glavni i odgovorni urednik časopisa Scena (Sterijino pozorje), kao i pomoćnik direktora Sterijinog pozorja. U tri mandata bio upravnik, odnosno direktor Pozorišta mladih u Novom Sadu. Bio lektor za srpski jezik na Univerzitetu u Lođu, Poljska. Gostujući profesor na univerzitetima u Pragu, Gdanjsku, Krakovu, Banja Luci i Novom Sadu. Predavao na Akademiji umjetnosti u Banjoj Luci, u svim zvanjima. Osam godina upravnik Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

Objavio više knjiga iz oblasti pozorišta: Nezasićenje – poljska dramaturgija XX veka (2006), Istorija Vitolda Gombroviča (2008), Testosteron. Nova poljska dramaturgija (2008), Pozorište i film (2010), Vitkacijeva Luda lokomotiva – između pozorišta i filma (2010), Pozorište lutaka u Novom Sadu, osnivanje (sa Lj. Dinić, 2014), Dramaturški postskriptum (2014), Lutkarski simulakrumi: prilozi istoriji lutkarskih pozorišta Srbije (2021), 90 godina Pozorišta mladih (sa Lj. Dinić, 2022).

Dobitnik više nagrada za pozorišnu djelatnost.

Kristina Obradović, glumica Crnogorskog narodnog pozorišta, Crna Gora – članica žirija

Kristina Obradović, po opredjeljenju čovjek, po pozivu glumica, po ljubavi žena, majka, sestra, ćerka, prijateljica.

Rođena i odrasla u Nikšiću. Glumu završila na FDU Cetinje.

Kad je pozorište u pitanju, sa zadovoljstvom stvarala na svim scenama Crne Gore, na nekim poljanama, malo i u podrumima. Igrala se i tražila i na scenama regiona.

Na preko 40 pozorišnih uloga dodala i 15-ak filmskih i televizijskih. Oprobala se i u radu sa djecom i mladima.

Za svoj rad nagrađivana smijehom, suzama i neočekivanim razgovorima na pijaci, na trgu, u parku... Dobitnica je i mnogih državnih i regionalnih zvaničnih priznanja, od kojih, za ovu priliku, svjesno i simbolično izdvaja Nagradu za glumačko majstorstvo na Drugom Međunarodnom Festivalu lutkarstva.

Lucija Prstec Smolčec, kostimografkinja, umjetnička direktorica InPuT festa, Hrvatska – članica žirija

Rođena je 1992. godine. Diplomirala je 2018. godine na Tekstilnotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na odjelu kostimografije. Njezin diplomski rad pod nazivom Odjeća kao simbol otpora od 1850. do 1950. godine na području grada Zagreba istraživao je povijesni i kulturni kontekst mode kao oblika otpora kod žena u kontekstu borbe za ravnopravnost.

Nakon diplome, posvetila se radu u kazalištu, gdje je kao kostimografkinja i scenografkinja sudjelovala u realizaciji brojnih predstava za djecu i odrasle. Osim u kazalištu, radila je i na različitim projektima za reklame, TV serije i filmove.

Tokom godina kontinuirano se usavršavala, pa je tako 2020. godine završila obrazovanje za pripremu i provedbu projekata sufinanciranih iz EU fondova, što joj je omogućilo rad kao voditeljici projekata. 2021. godine završila je Pedagoško-psihološko obrazovanje na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu, stječući dodatne kompetencije u području obrazovanja.

Od 2021. godine, radi kao voditeljica kulturno-obrazovnih projekata, te je od tada uspješno provela niz projekata u sektoru kulture i obrazovanja. 2022. godine počinje rad na International Puppet Theatre Festival Karlovac. Kao umjetnička direktorica i producentica festivala, pridonosi razvoju lutkarskog kazališta na međunarodnoj razini. Uz rad na projektima, bavi se i istraživanjem povijesti odjeće. Autorica je stručnih radova na ovu temu, a među njima se izdvaja rad Predvodnice reform pokreta u zagrebačkoj modi na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, koji istražuje ulogu mode u kontekstu borbe za ravnopravnost.

Dječiji žiri – Stručni žiri „ojačan“ je mlađanim kolegama okupljenim u Dječijem žiriju, koji dodjeljuje nagradu za najbolju predstavu. U dječjem žiriju ove godine su: Andrija Šaković (13) – predsjednik i članovi: Petar Đuranović (12), Anđela Čelebić (11), Nikolija Popović (9), Loran Ličina (9), Vučeta Janjušević (7), Jana Vojinović (5), Ksenija Pejović (5), Mila Čanović (5) i Janja Milić (5).